«На струнах Кобзаревої душі»
Виховний
захід
Мета. |
Розширити
знання учнів про життя і творчість Т.Г.Шевченка; сприяти вихованню
національної самосвідомості учнів; формувати у дітей уміння працювати в
команді; розвивати здатність до взаємодії; формувати громадянську і
загальнокультурну компетентності, бажання читати твори Т.Шевченка;
збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності дітей,
музичний слух,; виховувати любов до національної культури, прагнення бути
справжніми українцями; виховувати почуття гордості за Україну, за її
національного генія – Тараса Григоровича Шевченка. |
Обладнання: ілюстрації, репродукції
картин Т.Г. Шевченка,
аудіозапис пісні, стрічки
Хід заходу
Вчитель: Щовесни, коли
тануть сніги
І на рясті просяє
веселка,
Повні сил і живої
снаги
Ми вшановуєм
пам’ять Шевченка.
Ведуча 1 : Все
йде, все минає... Та залишається пам'ять, добра слава про людей, що мандрують у
світи в пошуках краю землі, у пошуках істини і правди. В історії залишаються
імена, які з гордістю вимовляє, пам'ятає і шанує все людство. До них належить й ім'я великого українського поета
Т.Г.Шевченка. Весь свій могутній талант він присвятив служінню народові.
"
Історія мого життя, - писав поет, - становить частину моєї Батьківщини".
Ведуча 2 : Тарас
Шевченко - символ чесності, правди і безстрашності, великої любові до людини.
Вся творчість великого Кобзаря зігріта гарячою любов'ю до України, пройнята
священною ненавистю до ворогів і гнобителів народу. Його думки, його пісні,
його полум'яний гнів, його боротьба за світлу долю трудового люду були думами,
піснями, гнівом і боротьбою мільйонів. Поезію Т. Г. Шевченка люблять усі народи.
І,
на оновленій землі
Врага не буде
супостата.
А буде син і буде
мати,
І будуть люди на
землі.
Ведуча 1 :
Провіснику волі, великий титане,
Справдилися думи пророчі твої.
Приймай же данину любові і шани,
Од вольних народів нової сім'ї.
Ведуча 2 : Ми живемо на Черкащині. Її називають Шевченковим краєм,
бо це та земля, яку сходив Тарас малими босими ногами, яку скропив дрібними
росами - слізьми.
Квітує
та казка,
Чудова
Черкаська,
Тараса
Шевченка земля.
Ведуча 1:
Ми чуємо Тебе
, Кобзарю, крізь століття,
І
голос Твій нам душу окриля.
Встає
в новій красі, забувши лихоліття,
Твоя,
Тарасе, звільнена земля...
Пісня – ”Тече вода в
синє море “
Повідомлення учнів:
Учень: На Черкащині, в селі Моринці, у
родині селянина-кріпака 9 березня 1814 року народився хлопчик - майбутній
великий поет та художник, сіяч розумного, доброго, вічного. (Показую на карті
України Черкащину, села Моринці та Шевченкове).
Вчитель: Поміркуйте, що означає слово «кріпак»? (Діти
висловлюють свої думки).
Отже, кріпак - це людина, закріплена за паном, яка на нього працює. Пан
міг кріпака продати, купити, виміняти, як річ.
Інсценізація!
«Розмова малого Тараса з матір’ю»
Куточок
української хати. Заходить жінка, вбрана в селянський одяг, несе запалену
свічку,ставить на столик
біля
портрета Т.Шевченка. до неї підходить хлопчик.
Хлопчик: - Матусю,а правда що небо на
залізних стовпах стоїть?
Мати: - Так синочку правда (Жінка сідає на лаву,хлопчик сідає біля
неї).
Хлопчик: - А чому так багато зірок на небі?
Мати: – Це коли людина на світ приходить,Бог свічку запалює, і
горить та свічка, поки людина не помре. А як помре, свічка гасне, зірочка
падає. Бачив?
Хлопчик: – Бачив,матусю,бачив.
Матусечко, а чому одні зірочки ясні,великі,а інші ледь видно?
Мати: – Бо коли людина зла,заздрісна,скупа її свічка ледь-ледь
тліє. А коли добра, любить людей,робить їм добро,тоді свічка такої людини
світить ясно,і світло це далеко видно.
Хлопчик: – Матусю, я буду добрим. Я
хочу, щоб моя свічечка світила найясніше.
Мати: – Старайся, мій хлопчику.
Учень: Восьмилітнього
Тараса батьки віддали до дяка « в науку». За найменшу провину дяк карав своїх
учнів різками. Гірке дитинство випало на долю Тараса.Коли йому було 9 років
радість і втіха потьмарилися горем: померла мама. І почалося страшне сирітське
життя біля мачухи. Чужа недобра жінка дуже погано ставилася до Тараса. Її
дратували його мрійність, гаряча вдача. Коли Тарасові виповнилося 11 років,
помер і батько від злиднів і важкої роботи. Залишився хлопчик сиротою.З самого
дитинства Тарас прагнув до знань. Навчився читати, писати, співати, а особлива
любов була до малювання.
Учень: У селі Кирилівка минули дитячі роки Тараса. В селі збереглася могила
його матері. яка ще молодою, знесилена тяжкою працею та нуждою, померла,
залишивши осиротілих дітей. На кладовищі – могила батька Григорія Івановича,
який не витерпів лихої долі і теж пішов із життя, а діти-сироти «розлізлися
межи людьми, мов мишенята». Збереглася в селі хата дяка, в якій вчився малий
Тарасик.
Учень: Рано залишившись
сиротою, Тарас Григорович на все життя зберіг любов до дітей. Своє сердечне
ставлення до дітей висловив у багатьох поетичних творах. Поезії «Зацвіла в
долині червона калина», «Тече вода з-під явора», «Мені тринадцятий минало»,
«Садок вишневий коло хати» та інші входять у дитячі душі змалку.
Є в селі музей Тараса Григоровича Шевченка, пам'ятник великому поетові.
А Черкащину називають ПІевченковим краєм.
відеофільм
Учень :Як і заповідав поет, його поховано біля Канева
над Дніпром на високій Чернечій горі, яку народ називає Тарасовою. Тут часто
можна почути українських народних співців і музикантів, які співають і грають
на кобзі (бандурі). Це кобзарі.
Вчитель: - Діти, а що ви знаєте про кобзарів?
(Діти
висловлюють свої думки).
Показ ілюстрацій. Могила Т.Г. Шевченка на Тарасовій горі біля Канева.
Складання « Дерева життя і творчості Т.Г.Шевченка»
9 березня 1814року – народився Т.Г.Шевченко.
22
квітня 1836 року – викуп із кріпацтва.
1838р. – вступив до
Академії мистецтв.
1840р. – вийшов у світ
«Кобзар».
1843р. – приїхав на
Україну.
1845р. – закінчив
Академію мистецтв.
1847р. – арешт поета,
заслання.
1858р. – друзі добилися
звільнення і повернення із заслання.
1861р. – видав для дітей України «Буквар».
10 березня 1861р. – Т.Г.Шевченка не стало.
Декламування віршів.
Учень : Ішов кобзар
до Києва
Та сів
спочивати:
Торбинками
обвішаний
Його
провожатий.
Мале дитя
коло нього
На сонці
куняє.
А тим часом кобзар
Ісуса
співає.
Учень : Благословен той день і час,
Коли прослалась килимами
Земля, яку сходив Тарас
Малими босими ногами.
Земля, яку скропив Тарас
Дрібними росами-сльозами.
Учень : Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
І голос твій нам душу окриля.
Встає в новій красі, забувши
лихоліття,
Твоя, Тарасе, звільнена
земля.
Учень : У росяні вінки заплетені суцвіття,
До ніг
тобі, титане, кладемо.
Ми
чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
Тебе своїм сучасником звемо.
Створення вінка пам’яті Т.Г.Шевченку (Учні заготовляють
каркас-коло з листочками, квітами.
Прив’язують стрічки).
Ведуча 1 :
Не малюйте Шевченка плебеєм,
У кріпацькій
пошарпаній свиті –
Я в нім бачу лице Прометея,
У одежі із сонця
відлитій.
Ведуча 2 : Не
малюйте Шевченка солдатом,
Не малюйте - він слухався долі.
Мій Шевченко
завжди був крилатим,
Мій Шевченко завжди був на волі.
Ведуча 1: Не малюйте поета
в печалі,
Бо він – світоч і щастя народу.
Став пісок золотим в Кос – Аралі,
Де ступав він у кроки незгоди!
Ведуча 2 : І
тепер наш Тарас в кожній хаті,
З нами словом живим розмовляє.
Є в Шевченка народження дата –
Дати смерті в Шевченка немає!
Ведуча 1: В минулім часі
не кажіть про нього –
Він з нами нині в майбуття іде!
Його слова – то нам пересторога
У наших діях і на кожен день.
Ведуча 2 : Якщо вам мова, і земля, й родина,
І пісня українська дорогі,-
Любіть, як він, страждальну Україну .
Як він, ненавидьте ворогів.
Пісня
«Молитва
за Україну».
Комментариев нет:
Отправить комментарий